CV’de mutlaka olması gereken 5 madde!

CV’nizi başkalarından öne çıkaran birkaç özellik olması gerekmektedir. Bu sayede iş başvurusu yaptığınız firma sizi fark edecek ve bütün CV’leri bir kenarda tutarken sizinkini ayıracaktır. Özellikle firmaların istediği bu 5 maddeyi gerçekçi ve güzel bir dil ile yazmalısınız. Yazım diliniz ve yazı tipiniz ciddi olmalıdır. Unutmayın ki iş hayatı ciddi bir hayatında başlangıcıdır.

CV’niz sizin aynanız olduğu için yazacağınız her bir kelimenin anlamı oldukça büyüktür. Eğer bilmediğiniz ya da yapmadığınız bir yeteneği yazarsanız buradan gelen bir soruyu cevap vermekte güçlük çekeceksiniz. Bu nedenle iş görüşmesi kapsamında size olumsuz bir izlenim yaratacaktır.

CV’de mutlaka olması gereken 5 madde aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  1. Fotoğraf: Vesikalık bir fotoğrafınız olması oldukça önemlidir. Bazı firmalar dış görünüşten bile eleme yapmaktadır. Bu nedenle fotoğrafınızın vesikalık olması gerekmektedir. Bu da sizin iş hayatınızda ne kadar ciddi bir insan olduğunuzun göstergesi olacaktır. Bazı kişiler kendi çektikleri fotoğrafları bile CV’e koymaktadır fakat bu yanlış bir davranıştır.
  2. Ayrıldığınız iş yeriniz ve unvanınız: Eğer hiç işe başlamadıysanız staj yerinizi bu maddeye yazabilirsiniz. Son ayrıldığınız firmanın ismi ve orada ne olarak görev yaptığınız oldukça önemlidir. Buradan yola çıkarak firmalar sizinle ilgili bir nebze olsun fikir sahibi olacaklardır.
  3. Deneyiminiz ve açıklamaları: Başarıya ulaştırdığınız deneyimlerinizi mutlaka yazmalısınız. Kaç sene çalıştığınız, ne iş yaptığınız gibi. Tabi bunları 2 sayfayı geçmeyecek şekilde yazmanız gerekmektedir.
  4. Kariyer hedefiniz: Kariyer hedefiniz CV’nizde olması gereken olmazsa olmaz maddelerden biridir. Güzel bir dil ile kariyer hedefinizi yazmalısınız.
  5. Referans: Bu noktada genellikle son iş yerinizde çalıştığınız 2 kişinin referansı istenmektedir. Bunu göz önüne almalısınız ve müdürünüz ya da şefiniz ile görüşüp referanslarınıza eklemeniz gerekmektedir.

Tüm bu maddelere dikkat ederek hazırlayacağınız CV, sizi her zaman bir adım önde tutacaktır. Gerçekçi ve ciddi bir dil ile yazmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra varsa sertifikalarınızı da eklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir