Yeni Mezun CV Örnekleri

cv

 

Mezun olduktan sonra deneyiminiz olmadığı için CV hazırlarken de zorlanabilirsiniz. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken birkaç nokta ile birlikte sağlıklı ve dikkat çekici bir CV hazırlayabilirsiniz.

Hazırlayacağınız CV’nin formatından tutun, içindeki bilgilere kadar net ve kendinizi anlatabileceğiniz güzel bir pazarlama dökümasyonu oluşturmanız gerekmektedir.

Formatın dışında yazı karakteriniz ciddi olmalıdır ve comic sans gibi yazı karakterlerinden uzak durmalısınız. Unutmayın ki iş yaşamınız başladığı andan itibaren ciddi bir profil oluşturmanız gerekmektedir. Farklı olmak için kesinlikle renkli ya da ciddiyetsiz bir CV görüntüsü olmamalıdır. Sade ve şık bir CV hazırlayarak iş hayatının kapılarını aralamaya başlayabilirsiniz.

Yeni mezun CV örneklerinde nelere dikkat edilmelidir?

  • CV’nin dosya formatı kesinlikle Word olmalıdır. Eğer başvuru yaptığınız firma farklı bir format istiyorsa o zaman istedikleri formatta hazırlayabilirsiniz.
  • Yazı tipi ise; Arial, calibri, times new roman ve helvetica karakterlerinde olmalıdır. Böylece yazı tipinizde de ciddiyet oluşacaktır ve sizi tamamlayacaktır.
  • CV’de vesikalık bir fotoğrafınızın olması gerekmektedir. Önceden bu madde pek kullanılmıyordu fakat artık şirketler iş görüşmesine çağırmasa bile adayların dış görünüşüne de bakmaktadır. Bu nedenle CV’nize kesinlikle abartılı bir fotoğraf koymamalısınız. Ciddiyetinizi her noktada belli etmelisiniz.
  • İş ilanı hangi dildeyse o dil baz alınarak CV’i hazırlamalısınız. İtalyanca bir iş ilanına başvuracaksanız CV’nizi İtalyanca olarak değiştirip başvurun. Böylece yabancı dilinizin de ne kadar iyi olduğunu ilk aşamada karşı tarafa bildirmiş olacaksınız.
  • CV’nizde isim, iletişim bilgileri, askerlik / medeni hal durumu, eğitim, yetkinlikler, hobiler gibi birçok madde olacaktır. Bunların hepsini doldurunuz. İş deneyiminiz henüz olmadığı için de mutlaka staj yaptığınız yeri ya da yerleri yazmalısınız. Eğer staj yaptığınız yerden referansınız varsa bunu da mutlaka referans bölümüne yazmalısınız.
  • Referans bölümünde kimi yazarsanız yazın iletişim bilgilerini vermelisiniz. Telefon ve mail yeterli olacaktır.
  • Katıldığınız sertifika programlarında aldığınız sertifikalar sizi her zaman bir adım önde tutacağı için bunları da belirtmenizde fayda var.
  • Son olarak CV’niz en fazla 2 sayfa olmalıdır. 3 ya da 4 sayfalık CV’ler genelde okunmamakta ve dikkate alınmamaktadır.

yeni mezun cv örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir